21.6.10

2010 Feshane İsmek Sergisi İğne Oyası BranşıHer sene düzelenen geleneksel elsanatları İsmek sergisine bu yıl ancak son günlerinde gidebildim.
Niyetim gizli merakım kurdele nakışlarını görebilmek, birkaç güzel kare yakalamak, şahane tekniklerin olduğun kitaplardan edinmekti.
Oysa bu sene sergi öyle, öyle, öyle minik ve gösterişsizdi ki geçen yıl hayranlıkla geze geze, izleye izleye bitiremediğim, şarjımın azizliğine uğrayıp fotoğraflayamadığım, fotoğrafladıklarımı ise bilgisyarımın azizliğinden sizlere gösteremediğim kurdele nakışları bölümüne ayrılan sergi alanı tüm branşlar gibi çok ufaktı ve ürünler çok azdı.
Benim için tam birhayal kırıklığı oldu...

Neyse yakaladığım birkaç güzel kareyi paylaşmama mani değil elbetteki bu durum.
Bu sebeple 1-2 gün ismek sergisinden alıntılar olacak blogumda. İlk olarakta, geçen yıl ziyaretçilerimin en fazla talep gösterdiği iğne oyaları...
20


Ürünlerin çoğu satıştaydı  mesela, bu üstteki tablonun fiyatı 500 lira.
Açıkçası böyle minicik bir iğneyle resmen kuyu kazılarak yapılan bu emeğe değer derim, o eller o gözler nasıl ilmek ilmek dokumuş takdir ettim. Hoşuma gitmeyen tek teş altın sarısından hiç hoşlanmadığım için çerçeve kısmı.

Aslında bizler ürünlerimizi sergilemeyi bilmiyoruz gibi geliyor bana mesela, bu nakış çok daha modern bir tabloya uygulansaydı günümüze daha uygun olmaz mıydı?
Veya tabloyu geçelim hani görüyoruz ya zaman zaman  (beyaz'a boyanmış) dal parçalarından yapılmış çerçeveler, bu tabloya çok daha hoş olmaz mıydı? yada, iğne oyasının yiten değerini (ayy kim yapıcak bunu iğneyle bunu yapmaya ömür ister, hem artık oyamı kaldı! şekerim diyenlere inat) bir adım daha günümüze uyarlayarak sergilenemiz miydi?


19
17

16


10


Mesela şu üstteki örtü çok hoştu fiyat olarak 300 yada 200 gibi birşey hatırlıyorum ve yine altın varaklı çerçevesi ile şu tablo..13


Ve bir de bu alttaki şeker, fiyat (200) lira.


1214


Tüm kursiyerlerin gözlerine ellerine sağlık ve umarım ürünleriniz değerini bilenler tarafından satınalınmıştır...


NOT: Resimlere tıkladığınızda flickr hesabıma yönlendirileceksiniz, orda all-size yazan kısma tılayıp büyük boylarını inceleyebilirsiniz.

5 yorum:

örgüdelisi dedi ki...

hepsi çok güzel , ince bir içilikle emekle üretilmiş güzellikler. paylaştığınız için teşekkür ederim.

mine dedi ki...

gerçekten hepsi nefis ve sabır istiyor, bu kadar ince işleri işleyenlere hayret ediyorum bazen
kadınlarımız , sevgili kadınlarımız

Adsız dedi ki...

sizin objektifinizden bir kere daha seyretmek çok güzeldi.İSMEK sergisini iki senedir geziyorum.Bende kocaeli de iğne oyası usta öğreticiliği yapmaktatım.çok isterim ki [www.serpil igne oyasi.com]sitemi gezip yorumlarınızı okumayı.SAĞLIKLA KALIN TEŞEKKÜRLER.

Nur dedi ki...

Örgü delisi,
Mine hanım yorumlarınız için teşekkür ederim.

Serpil hanım,
şahane eserlerle dolu sitenizi dolaştım, iğne oyası hocası olmanızı ise çok takdir ediyorum gerçekten sabır ve emek işi.
Kolaylıklar dilerim size sevgiyle..

CORES DA TERRA dedi ki...

Beautiful!!

Júlia
Portugal